Agroturystyka - Bory Tucholskie

SZANOWNI PAŃSTWO !

Po całorocznym trudzie zamykamy drzwi od problemów dnia codziennego i udajemy się w podróż do cichego zakątka ziemi pomorskiej po relaks i regeneracje sił psychicznych i fizycznych.

A warto, bo agroturystyka - Bory Tucholskie to gwarancja udanego wypoczynku.
Rybakówka, gospodarstwo agroturystyczne dla osób z wysokimi wymaganiami, położona jest w samym sercu Zalewu Koronowskiego (powierzchnia: ok. 1600ha, największa głębokość: 21,2 m), w miejscowości Sokole Kuźnica.

O urokach tego miejsca decyduje specyficzne ukształtowanie geograficzne, a głównie rzeźba doliny Brdy. Wyjątkowo czyste wody rzeki Brdy stanowią jeden z najpiękniejszych w Europie szlaków kajakowych. Rejon Zalewu Koronowskiego, o obszarze około 30 000 ha, położony jest w dolnym odcinku rzeki Brdy, w województwie kujawsko-pomorskim, w pobliżu miejscowości Koronowo.

Walory krajobrazowe Borów Tucholskich podnosi ciekawie ukształtowana linia brzegowa (długość ponad 100 km) z licznymi zatoczkami, zakolami i romantycznymi wysepkami. Urok akwenu podkreślają otaczające go zwarte kompleksy leśne, wśród których przeważają sosny z niewielką domieszką brzozy brodawkowatej. Fragmentarycznie występuje również dąb bezszypułkowy. Wielogatunkowe lasy dębowo-grabowe z udziałem klonu zwyczajnego, występują na zboczach doliny Brdy.

W runie leśnym można odnaleźć czarne jagody, borówki, wrzos zwyczajny i paprocie a przede wszystkim bogactwo grzybów. Świat zwierzęcy reprezentują głównie jelenie, sarny, dziki i zające.

Nad Zalewem Koronowskim i sąsiednimi jeziorami przebywają liczne stada dzikich kaczek oraz okresowo łabędzie nieme.

Występują tu także orły bieliki, żurawie, czaple siwe i sokoły.

Można też spotkać bobry i wydry co świadczy o czystości środowiska.

W Brdzie i jeziorach żyją takie gatunki ryb jak: troć, lipień, pstrąg, szczupak, lin, okoń, węgorz, kleń i sandacz.

Wokół Zalewu - co warte podkreślenia - przebiega strefa Krajobrazu Chronionego. Z uwagi na swoje położenie, Zalew Koronowski i jego okolice stanowią atrakcyjny teren do uprawiania różnych form turystyki i wypoczynku.